e-Makalat Dergisi|1|
Yazar Previous Topic Topic Next Topic  
ahmet ishak demir
Yönetici


252 Mesaj
Posted -  30.12.2011  :  22:40:25
Prof. Dr. Halil İbrahim BULUT,
 (Dünden Bugüne Siyasi-İtikâdi) İSLAM MEZHEPLERİ TARİHİ,
Ankara Okulu Yayınları, Ankara–2011, 493 s.

İslam coğrafyasında dini, sosyal ve siyasi faktörlerin etkisiyle birçok mezhep veya fırka ortaya çıkmıştır. Tarihi süreç içerisinde ortaya çıkmış ya da günümüzde hala var olan hiçbir mezhep beşeri ve toplumsal oluşumlar olduklarından dolayı İslam dini ile aynileştirilmemelidir. Çünkü mezhep denilen yapı beşeri bir oluşumdur. İslam mezheplerinin soysal, siyasi ve dîni temellerini ortaya koymak, anlayış tarzlarının pratikte nasıl tezahür ettiklerini örnekleriyle tespit etmek fikir hadise irtibatı ve objektif bir tutum için son derece önemlidir.
Ders kitabı formatında kaleme alınan bu çalışma oldukça geniş tutulan bir giriş ve mezheplerin ele alındığı on bir bölümden oluşmaktadır. Eserin giriş kısmında İslam Mezhepleri Tarihi bilim dalının tanımı, konusu ve metodu, sahanın temel kavramları, klasik kaynaklar, mezheplerin tasnifi ve İslam düşüncesindeki ilk ihtilaflar gibi temel meseleleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmanın giriş kısmında yeni bir yaklaşım olarak dikkat çeken hususlardan birisi sahanın temel kavramlarının müstakil bir başlık altında ele alınmış olmasıdır. Bu sahada yayınlamış diğer ders kitaplarında görmediğimiz dikkat çeken bir diğer husus da alanın klasikleri hakkında tanıtıcı bilgilerin verilmiş olmasıdır.
İslam düşüncesinde ortaya çıkan siyasi ve i‘tikâdî fırkaları kronolojik olarak ele alındığı bölümde ise konular, bir bütünlük içerisinde işlenmiş; mezhebin isimlendirilme problemleri, doğuş sebepleri, teşekkül süreçleri, temel fikirleri ve kavramları; yayıldığı bölgeler, yazılı edebiyatları, günümüzdeki durumları ve İslam düşüncesine yapmış oldukları katkılar gibi başlıklar altında önemli bilgiler verilmiştir.
Bu çalışmanın dikkat çeken yeniliklerinden biri de mezheplerin anlatıldığı bazı bölümlerin sonlarında konuyla alakalı okuma parçalarına yer verilmesidir


Giriş sayfam yap Sık kullanılanlara ekle Kullanım Koşulları   © 2006 Mezhep.Org Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım: Maggie SkyPortal.net Sayfa Başına Dön